Flota Samochodowa

Flota samochodowa

Flota Samochodowa


Czas trwania projektu: 4 miesiące

Flota samochodowa: 130 aut

Oszczędności: 32% w skali 4 letniego kontraktu

 

W ramach projektu wykonano szeroką analizę rynku samochodów pod względem ceny zakupu (inwestycji), wartości rezydualnej (RV – Residual Value), rozpoznawalności marki jako flotowej.

W postępowaniu ofertowych (RFP), udział brało 10 firm wynajmu długoterminowego (CFM – Car Fleet Management).

Zebrano ponad 2500 ofert na wynajem samochodów (różne konfigurację: okresy wynajmu, pojemności silnika, rodzaje paliwa, przebiegi roczne, wersje nadwozia).

Przeanalizowano proces wewnętrzny Klienta związany z obszarem samochodów służbowych (Polityki, regulaminy, zaszeregowania pracowników (grade-y), wydatki na paliwo, szkodowość)

Zarząd otrzymał rekomendacje dotyczące:

– nowych marek które znalazły się we flocie samochodowej (zmiana wizerunkowa),

– nowego podziału segmentów, wyposażenia samochodów w relacji do zaszeregowania pracowników w strukturze organizacji (łatwość zarządzania obszarem),

– zmiany zamawianych produktów w ramach usługi wynajmu długoterminowego (FSL – full service leasing),

– odświeżenia 75% floty firmowej

Wymieniono 100 samochodów pomimo początkowej potrzeby która wynosiła tylko 56 aut. Dzięki takiej zmianie Klient za 4 lata będzie mógł wyjść z RFP z całą flotą co zwiększy jego pozycję negocjacyjną.

Klient w ramach przeprowadzonej optymalizacji otrzymał również narzędzie analityczne. Narzędzie wspiera go w podejmowaniu decyzji o zakupie nowych samochodów, wymianie samochodów na nowe biorąc pod uwagę związane z tym koszty i jak będzie to wpływało na realizację budżetu.